Students candidates for certification from Washburn Tech

December 15, 2016

Topeka, Kan. - Three hundred fifty students are candidates to receive certification in their respective areas of study at the Washburn University Institute of Technology graduation at 7 p.m., Thursday, Dec. 15 in Lee Arena at Washburn University.
Washburn Tech offers 31 career programs in the divisions of construction, health care, human services, technology and transportation.  Short-term, continuing education courses also are available along with custom courses for business and industry. Washburn Tech, which serves both high school and adult students, has an 81 percent graduation rate which is the highest in the state among all universities, community colleges and technical institutions.

Candidates for graduation, listed by hometowns, are:

Atchison:  Frank J. Vanderharr, Jr., locomotive diesel technology.

Auburn:  Courtney Lauren Hager, health care technology; Ciarra M. Manis, health care technology.

Baldwin City:  Matthew Louis Simpson, technical drafting.

Berryton:  Kyle Robert  Tenbrink, locomotive diesel technology.

Burlingame:  Layton Dreyer, locomotive diesel technology; Hayley Ranea Lewis, phlebotomy; Linda Sue Ricley, emergency medical technician.

Carbondale:  Stacy Nicole Baker, practical nursing; Jordan Daniel Guyle, health care technology; Jodi E. Hastings, health care technology; Alec Elijah Shook, health care technology.

Chanute:  Steevie D. Madden, emergency medical technician.

Delia:  Lexi Ann Hester, health care technology; Sydney Jade Jessepe, health care technology.

Edgerton:  Amanda Leigh Miller, practical nursing.

Emmett:  Deborah Marie Cain, practical nursing.

Eudora: Ricky M. Dudley, advanced systems technology.

Holton: Woodward Christopher Lewis Drury, locomotive diesel technology; Chelsie R. Moore, practical nursing; Glenna Mackenzie Rollins, phlebotomy.

Hoyt:  Taylar A. Cartolano, health care technology; Maycie Leeann Graham, health care technology; Kylie Nicole Moore, health care technology; Morgan Blake New, health care technology; Carley Jo Shane, business bookkeeping and accounting.

Junction City:  Steven Stewart Hodgkins, locomotive diesel technology.

Lawrence:  Colton Joseph Brown, emergency medical technician; Lucas Gabriel Brull, emergency medical technology; Jordan D. Caffrey, auto service technology, certification C; Katie Nicoll Frank, practical nursing; Michelle Marie Gainor, advanced systems technology; Michael Leigh Johnson, phlebotomy; Jeffrey S. Lewis, auto service technology, certification C; Cari A. McClung, welding, certification A; Janice Louise Paslay, practical nursing; Byron Anthony Snowton, auto service technology, certification C; Simon Anthony Stephenson, emergency medical technician; Sheena Marie Young, phlebotomy.

Lyndon:  Jill E. McKissick, practical nursing.

Manhattan:  Thatcher Kurtis Damman, practical nursing; Julio Garcia, auto service technology, certification C.

Mayetta:  Cecelia Andrea Ceja, health care technology; Marlissa Marie Jordan, health care technology; Meaghan Nicole Koon, health care technology; Chaley Michelle Lemmon, health care technology; Felicity Alane Price, health care technology; Lannette Bridgett Zeller, health care technology.

McLouth:  Paige Marie Arnett, health care technology; Jared Fair, welding, certification A; Destinee Marie Dice, health care technology.

Meriden:  Preston Tyler Alexander, emergency medical technician; Alyssa Marie Garza, health care technology; Tayler Anne Metzger, health care technology; Hailey Lynne Schlobohm, health care technology; Destiny Jordanne Wright, health care technology.

Muscotah:  Logan Stephen Bowen, auto service technician, certification C.

Oskaloosa:  Olivia Paige Jacobs, emergency medical technician; Heather Michelle Lake, emergency medical technican; Elizabeth Ann Manderscheid, health care technology; Savannah Jade Russell, health care technology; Dakota Quinn Van Houtan, health care technology.

Overbrook:  Ellie Raye Eagle, health care technology; Trenton Jacob Moore, emergency medical technician; Jordan Renea Trego, phlebotomy.

Ozawkie:  Hailey Shaun Baker, practical nursing; Allison Marie Mowder, health care technology.

Perry:  Christopher Warren Porter, emergency medical technician.

Rossville:  Jessica M. Cox, advanced systems technology; Alyssa Dawn Thompson, health care technology.

Saint Marys:  Stephen Wade Mattia, auto service technician, certification C; Liz Marie Mawhinney, practical nursing; Julius Robert Nickerson, advanced systems technology; Paul Andrew Zapp, advanced systems technology.

Silver Lake:  Anastasia Emily Graves, health care technology; Bethanie Kathleen Hogle, health care technology; Shelli James McDaniel, health care technology; Mikayla Jo Smith, health care technology.

Tecumseh:  Zachary Lee Bass, welding, certification A.

Tonganoxie:  Mariah Krysteen Dohle, health care technician, advanced; Ricki Rene Griffith, emergency medical technician.

Topeka: Shacrystal Shantelle Ackward, phlebotomy; Melissa Dawn Adeleke, practical nursing; Judith Paula Adkins, emergency medical technician; Ashley Lynn Alexander, health care technology; Olian Alexander, emergency medical technician; Eric John Almond, advanced systems technology; Rhiannon E. R. Anderson, health care technology; Dakota M. Atkins-Frost, welding, certification A.

Cheryl Ann Bailey, legal office professional; Helen Denise Bailey, phlebotomy; Raevon Synquis Bailey, welding, certification A; Andre R. Barber, emergency medical technician; Chykia Marie Barber, health care technology; Brenda Carol Barnard, phelobotomy; Jerry D. Barnes, diesel technology; Austin T. Barrett, practical nursing; Dalia Cirenia Barron, health care technology; Alexis Sue Bayless, phlebotomy; Crystal Lynn Beach, health care technology; James Robert Beine, emergency medical technician; Ruben James Bennett, auto service technician, certification C; Vernon L. Boos, welding; Leslie Ann Brown, phlebotomy; Kendra D'Nice Burnley, phlebotomy; Antonio Eugene Burns, practical nursing; Ja'Nelle Leigh Burton, phlebotomy; Jared Joseph Butler, emergency medical technician; Sierra Renee Byington, phlebotomy.

Adam Bemjamin Carrier, emergency medical technician; Ciera Nicolle Carter, practical nursing; Pede Damijah Clements Jr., welding, certification A; Franklin Rudolph Cook, cabinet/millwork; Kalub Jeffrey Craig, auto service technician, certification C; Chase A. Credeur, phlebotomy; Jacob Alexander Crouse, machine/tool technology, certification A; Maggie Elise Crow, practical nursing; David M. Crow, welding, certification A.

Shea Hunter Deegan, welding, certification A; Hali Houston Dehncke, health care technology; Jimmy Wayne Dodds, health care technology; Michaela Kay Driskell, health care technology; Jonnique Owjuku Dupigny-Leigh, auto service technician, certification C.

Janelle Marie Eaton, practical nursing; Da'Vaun N. Elrod, health care technology; Collin James Erbert, emergency medical technician; Jacqueline E. Gunn, legal office professional; Bryssa Nicole Estanol, emergency medical technican.

John Chris Fehrenbacher, welding, certification A; Autumn Aileen Ferguson, health care technician, advanced; Marcus Lorenzo Fletcher, machine/tool technology, certification A; Melissa Paula Flores, health care technology, advanced; Olivia Kathryn Franklin, phlebotomy; Riley Lynn Fritz, legal office professional; Leah Brianne Frost, legal office professional; Theron Earl Frost, welding, certification A.

Varinia Alessandra Galvez-Ontiveros, health care technology; Jacqueline Garcia-Silva, health care technology; Lucas M. Greer, advanced systems technology.

Krystal Marie Hall, practical nursing; Arianna Dawn Halladay, health care technology; Erica Kathleen Hastings, phlebotomy; Julia Hayden, welding, certification A; Katya Melissa Hernandez, health care technology, advanced; Jacqueline Hernandez, health care technology; Maria LIzbeth Hernandez, legal office professional; Robert George Hicks, auto service technician, certification C; Taylor Caroline Holley, emergency medical technician; Breanna M. Housholder, health care technology.

Bianca Jasso-Vargas, health care technology; LaTiya Janise Johnson, health care technology; Jacy Elise Jones, health care technology; Kamron Reed Jordan, advanced systems technology.

Jacob Bailey Kramer, welding, certification A; Cynthia Vernice Kratochvil, practical nursing; Madisyn E. Krentz, health care technology.

Alexus Marie Lambotte, health care technology; Kelsey Sarah Lavin, phlebotomy; Darryn Lee, welding; Tara L. Lohmann, practical nursing; Erika Nicole Lohse, health care technology; Naudia Renee Lopez, health care technology; Jessica Lopez-Medina, health care technology; Cole Adair Lucas, emergency medical technician; Chrystine Andrea Lynch, health care technology.

Mackenzie Dianne Manzanares, health care technology Brandon E. McDonnell, emergency medical technician; Genathomasina McDowell, practical nursing; Trystyn L. McFall, practical nursing; Connor Davis Meeks, emergency medical technician; Adrian Hilgenberg Mitchiner, health care technology; Reagan Mooradin, emergency medical technician; Irdian Gabriela Morales, health care technology, advanced; Flor A. Morales, phlebotomy; Shelby Maze Moten, practical nursing.

Kelly Leanne Nemechek, health care technology; Nathan L. Nemechek, welding, certification A; Kylee D. Niccoli, health care technology; Breanna Desiree Nixon, health care technology.
Cindy J. Osuna, phlebotomy; Melissa R. Owens, business bookkeeping and accounting.

Amelia D'Rhea Payne, health care technology, advanced; Rachel Alisha Payne, emergency medical technician; Joanette Pena, health care technology.

Cathryn Suzanne Raber, machine/tool technology, certification A; Mario Ernesto Ramos, health care technology; Roxana Raygoza, health care technology, advanced; Garrett Paul Richard, welding, certification A; Hunter Douglas Rieman, business bookkeeping and accounting; Amanda Louisa Robinson, practical nursing; Kennedy Elise Robinson, health care technology; Forrest D. Rosenberger, welding, certification A; Kimberly Rae Rossich, welding, certification A; Isaac Jae Roth, auto service technician, certification C; Marah-Jhaye T.C. Russell, health care technology.

Tyler Scott Sage, auto service technician, certification C; Jessica Marie Scarbrough, welding, certification A; Precious McKay Seeley, health care technology; Caitlynn Danielle Shatto, health care technology; Lexis Paige Siefer, phlebotomy; Mary Ann Sinner, health care technology Haley Renae Smith, health care technology; Lillian Page Smith, health care technology; Jessica Leigh Spinelli, practical nursing; Kianna Asizhane Stringfield, health care technology.

Madison Ann Thuma, health care technology; Synasia Elise Thurman, phlebotomy; MaCayla Lynn Tompkins, phlebotomy.

Joel Vargas, advanced systems technology; Yaretzi Isabel Villa, health care technology.

Brooke Elizabeth Wallace, welding, certification A; Jeremy Floyd Wallentine, welding, certification A; Chad Allen Welcher, auto service technician, certification C; Ashlee Marie Wilson, health care technology; Zachary Robert Wilson, locomotive diesel technician; Brandon Michael Wilson, machine/tool technology, certification A.

Tina Marie Yoning, medical office specialist.

Josue Jaen Zapata, health care technology; Jocelynn Delarose Zinn-Jeffries, health care technology.


Valley Falls:  Emma Jean Dockweiler, health care technology; Jessie Billings Frakes, emergency medical technician.

Wakarusa:  Daniel Isaiah Lindsay, machine/tool technology, certification A.

Wilsey:  Ashley Renee Caton, practical nursing.

-30-